Přivítání štěňátka do rodiny
Přivítání štěňátka do nové rodiny je pro obě strany vzrušující. Obzvláště pokud je to pro rodinu první pes. Tak jako s miminkem přichází na řadu spousta otázek. Pokud již máte zkušenosti se psy, štěněcí období bude především o poznávání nového kamaráda a učení se základů.
Obojky, postroje a vodítka usnadňují užívání si společného času se štěňátkem – neopomíjeje pelíšky, hračky a oblečky, pokud je potřeba. Níže naleznete několik rad, které vám pomohou zodpovědět některé otázky týkající se štěňátek.
Nastavitelné postroje, obojky a vodítka
Výběr první velikosti obojku nebo postroje se může zdát složitý obzvláště pro plemena s hustou srstí. Štěně se může vysmeknout z volného postroje nebo obojku překvapivě rychle, na druhou stranu nesmí být postroj příliš těsný. Proto je nastavitelnost velice důležitá vlastnost postrojů a obojků, když štěně roste. Nastavitelný, ergonomický postroj roste se štěnětem a poskytuje dostatek prostoru pro krk a hrudník. Spolu s použitím materiálů testovaných na pevnost v tahu vám pozoruhodně prodlouží životnost oproti obyčejným obojkům a postrojům. Nezapomínejte, že všichni psi, obzvláště štěňata, se dají lehce přehlédnout u cest při snížené viditelnosti. Proto se hodí zářivé reflexní prvky na našich produktech.
Obojek nebo postroj?
Obojek s bezpečnostní přezkou se dá nasadit jednoduše a rychle, tudíž je ideální pro neodkladné venčení. Když vybíráte obojek pro malé štěně, myslete na to, aby byl dostatečně lehký a úzký. Jak obojky, tak postroje se dají použít na učení se běhat. Nejlepší postroje rovnoměrně rozloží tlak náhlého tahání po celém hrudníku, když štěně poskakuje kolem. Pevná rukojeť na zádech zajistí jednodušší kontrolu štěněte, když se příliš rozruší nebo v náročných situacích. Pokud je štěně příliš neposedné, polstrovaný, dobře padnoucí postroj je lepší možnost než obojek. Všechna štěňata jsou hravá, ale s kvalitním, ergonomickým obojkem nebo postrojem, vyrobeným z odolných materiálů, můžete se svým štěnětem bez problému vyrazit ven.
Vodítko poskytuje nezbytný komfort i kontrolu
Měli byste vybrat vodítko odpovídající délky, aby mohlo být štěně kontrolovaně seznámeno s venkovními aktivitami. Vysoce kvalitní vodítko testované na pevnost v tahu s odolnou přezkou zajistí bezpečí při běhání i tréninku. Šířka vodítka je vybrána podle váhy psa. A protože štěňata mají spoustu energie, je dobrý nápad vybrat vodítko s amortizérem, která zmírní sílu náhlých zastávek a tahání. Robustní polstrovaná rukojeť dodá ještě větší kontrolu.
Trénink s vodítkem sice zabere čas, ale rozhodně se vyplatí
Chůze je skvělá pro naše zdraví, stejně tak pro psy. Čím dříve začnete s tréninkem na vodítku, tím lépe, protože snížíte šanci zranění při tahání. Ale hlavně, zvládnutí chování na vodítku poskytne další možnost budování pouta se štěnětem a společné trávení času venku. Pochvala a pamlsky, když vodítko není napnuté a když štěně naváže oční kontakt, by mu měly pomoct cítit se na vodítku komfortně. Pokud se vodítko napne a štěně začne tahat, zastavte se a čekejte. Zastavením se štěně učí, že nemá tahat dopředu. Jakmile štěně přestane tahat, nebo se otočí a pochopí, že jste chtěli zastavit, povolte vodítko a odměňte ho. Poté zkoušejte znovu a zastavujte, pokud je to nutné. Trocha tréninku na vodítku na začátku se velmi vyplatí při dalších i delších vycházkách. Pamatujte, že vy velíte, ale nechejte svého psa prozkoumávat svět venku. Očichávání je přirozené chování pro mladého i dospělého psa.
Učení se venčicím návykům
Některá štěňata jsou v novém domově čistotná, některá však potřebují více času a trpělivosti. Vaše venčící rutina by měla začít hned, jak dorazíte domů. Pokud štěně jdete vyvenčit, když se vzbudí, nají a napije, nejspíše se naučí postup rychle. Dejte štěněti čas si očichat a najít správné místo, které si vybere. Zdárné výkony mohou být odměňovány pochvalou či hrou, která znamená pozitivní posílení zvyku. Když budete reagovat rychle na potřebu vyvenčení štěněte, budete podporovat správné návyky na venčení, udržíte tak doma čistotu. Vyberte obojek nebo postroj, který se lehce nasazuje a mějte ho blízko vstupních dveří. Pomůže to vypravit se ven rychleji. Samozřejmě dbejte na bezpečnost, pokud potřebujete malé štěně vypravit rychle. Malá loužička je lepší než zranění.
Učení se příkazům
Kromě čistotnosti doma a chování na vodítku můžete naučit své štěně další důležité dovednosti, jako zůstání v klidu, či reagování na příkazy. Znovu, čím dříve začnete, tím lépe. Zavolejte štěně a když přijde, pochvalte ho a odměňte ho za to. Jakmile se naučí reagovat, jak chcete doma, můžete se přesunout na bezpečné místo venku.
Vezměte s sebou kousek domova
Cestovní pelíšek pro psy je místo k odpočinku a spánku. Zkuste nevyrušovat štěně, když odpočívá. Cestovní pelíšek je příjemný, protože se dá jednoduše přesunovat i pokud cestujete. Pelíšek můžete použít doma, v autě nebo v přepravce. Voděodolná vnější látka je praktická pro veřejnou dopravu nebo venkovní procházky, protože si štěně může odpočinout v jeho pohodlném místě, obklopené známými pachy.
Učení se socializaci
Čím více si pes zvykne na různé situace s cizími psy a lidmi, tím lepší bude život pro všechny. S opatrností představte vašeho psa různým lidem, situacím, místům, dopravním prostředkům a jiným psům. Nicméně stojí za zapamatování, že štěňata se mohou velmi rychle unavit. Nové, vzrušující situace mohou být stresující jak pro nás, tak pro štěně. Nezapomínejte ho chválit a odměňovat, když zkouší nové věci, aby si upevnilo pozitivní představu nového zážitku.
Někteří psi potřebují větší ochranu před počasím než jiní.
Je důležité si uvědomit, že psi mají různé typy srsti. Například ve studeném, větrném počasí potřebují krátkosrstí psi ochranu, jako zateplenou bundu nebo overal, aby zůstali v teple. Dlouhosrstým psům zase pomůže pláštěnka, aby zůstali v suchu a pohodlí při dešti. Vyzkoušení pohybu předtím, než vyrazíte ven pomůže psovi obeznámit se s extra výbavou. První obleček by měl být lehce nasaditelný s dostatkem prostoru na upravování. Bunda s upravitelnou délkou zad a obvodem pasu je mimořádně užitečná, protože ji využijete déle. Vysoce kvalitní materiály lépe vydrží bouřlivou štěněcí hru. Sečteno a podtrženo, začněte brzy a ujistěte se, že se Váš pes může volně pohybovat v jakémkoli oblečení, které mu vyberete. To zajistí, že budete mít ochranu před počasím, kterou potřebujete a také příjemnější zážitky.
Oblečky pro psy
Zůstaňte v teple a suchu i v deštivém počasí s Hurtta Monsoon Coat. Hurtta Expedition Parka je navržená, aby zajistila charakteristické teplo, které psi potřebují, aby zůstali v bezpečí a pohodlí v studeném a větrném počasí.
Ulehčení vyčesávání a péče o srst
Stále opakujeme, že začít s tréninkem velmi brzy se vyplatí. To samé platí i o koupání, čištění zubů a stříhání drápků. Naučení těchto úkolů ulehčí návštěvy u veterinářů. Nechte štěně prozkoumat věci, se kterými přijde do kontaktu. Začínejte pomalu, například jemně se dotkněte kartáčkem čenichu předtím, než ho dáte štěněti do tlamy. Odměňujte správné chování.
Čas na jídlo
Když štěně jí, zkontrolujte, že má krmivo i vodu v dosahu. Zkuste se vyhnout miskám s vysokými okraji. A prosím ujistěte se, že má štěně vždy dostatek čerstvé vody. Chovatelé často pomáhají poučkami a můžou vám dát i trochu krmiva, které štěně jedlo předtím, než jste si ho vzali domů. Protože štěňata během tréninku dostanou mnoho pamlsků, ujistěte se, že jsou malé, ale výživné. Většina psů má ráda žvýkací kosti, které mohou pomoci s přezubením, jakmile začnou růst stálé zuby. Žvýkání napomáhá zdraví dásní a chrupu. Myslete na to, že by pes neměl mít pamlsky bez dozoru.