SKCZ

Bezpečnost psa v autě

Nové území, nová dobrodružství

 

Jak zajistit bezpečnost psů při jízdě autem

Psi jsou stejně jako my rádi doma, neboť domov představuje jejich teritorium. Ale stejně jako nám, i vašemu psovi může někdy změna prostředí prospět. Mnozí psi jsou na cestování autem zvyklí, jiní ne. Existuje však spousta míst, kam majitelé potřebují se svými psy jezdit – například za sportovními aktivitami, soutěžemi, výstavami, či na delší cesty za rodinou během svátků nebo na dovolenou.

Ať už se vydáte se svým psem na cestu kamkoli, je důležité vědět, jak mu během přepravy zajistit bezpečí a spokojenost. Zaprvé – jde o bezpečnost vašeho psa. A zadruhé – cestování se psem, který je na jízdu autem zvyklý a zůstává během ní klidný a tichý, pomáhá chránit bezpečnost celé vaší rodiny i všech ostatních účastníků silničního provozu. Pokud je navíc váš pes na cestě v bezpečí a spokojený, bude cesta do cíle mnohem příjemnější.

 

Začněte s výlety na místa, která má váš pes v oblibě

Všichni známe videa se psy, kterým se nelíbí cesta k veterináři. To pravděpodobně není ten nejlepší způsob, jak psa s cestováním autem seznámit. Vhodnější je psa na jízdu autem přivykat už od štěněte. Pes bude vnímat zvuky a pachy, uvidí také, jak se chováte vy, a začne si na tento zážitek zvykat. Můžete začít krátkými výlety a pokud váš pes zůstává klidný a spokojený, můžete své cestovní obzory začít postupně rozšiřovat. A pokud se vydáte na delší výlet, zvolte místo, které se vašemu psovi bude líbit. Váš pes si tak cestování autem spojí s příjemnými chvílemi a bude se na další cesty vydávat klidněji a ochotněji, bez nervózního štěkání.

 

Přepravní box pro psa nebo postroj do auta a bezpečnostní pásy

Bezpečnostní pásy zajišťují bezpečnost při jízdě a stejnou ochranu potřebují a zaslouží si i naši psi. Zabezpečený pes zvyšuje také bezpečnost řidiče. Pokud může pes během jízdy autem volně poskakovat, může rozptylovat koncentraci řidiče nebo dokonce fyzicky narušit jeho schopnost řídit vozidlo, což může v silničním provozu vést ke zranění nebo k ještě horším důsledkům. Nejbezpečnější pro lidi i psy je, pokud každý cestující při jízdě používá vhodný zádržný systém. Pokud pes cestuje na předním nebo zadním sedadle, doporučuje se použít vhodný postroj pro psa, který se připojuje k bezpečnostnímu pásu vozidla. Dalším vhodným řešením je zajistit psa v přepravním boxu.

Co je pro vašeho psa lepší? Místo, kde by měl být pes v autě umístěn, závisí na jeho velikosti. Malý pes v přepravním boxu se v autě dobře vejde do prostoru pro nohy, zatímco pro velkého psa je nejlepším místem prostornější zavazadlový prostor, kde mu s pomocí dělicí sítě vytvoříte bezpečné útočiště. Malí a středně velcí psi mohou cestovat na zadním sedadle vozidla, připoutáni psím postrojem a bezpečnostním pásem. Při použití bezpečnostního pásu v autě je důležité zkontrolovat, zda má postroj pro vašeho psa správnou velikost. Pokud pes během jízdy uvízne, měl by být schopen změnit svou polohu, ale neměl by mít možnost se po vozidle volně pohybovat.

Ujistěte se, že váš pes se v postroji cítí pohodlně

Důležitými faktory při rozhodování o koupi psího postroje do auta jsou jeho střih a odolnost. Postroj by měl být navržen tak, abyste jej mohli na psa snadno nasadit a sundat. Měl by být také nastavitelný, aby dobře seděl. Díky tomu bude postroj na psovi držet za každé situace a pes se bude během jízdy cítit pohodlně a uvolněně.

V případě náhlého brzdění nebo nárazu musí být postroj schopen odolat působící síle. Ujistěte se, že postroj je skutečně určen k použití jako bezpečnostní zádržný systém do vozidla, že prošel nárazovými testy a že splňuje nebo překračuje příslušné bezpečnostní požadavky. Netestované postroje mohou psa udržet na místě během jízdy, nemusí však vydržet sílu, jež na ně působí v případě nárazu, což může vést k jejich selhání. Oproti tomu testovaný postroj odolný i v případě nárazu pomůže psa udržet v bezpečí i během kolize, takže pes bude v bezpečnější pozici, pokud budou záchranáři během záchranné akce potřebovat cestující vyprostit.

 

 

Dobrý postroj do auta psovi zajistí bezpečí i pohodlí

Vysvětlili jsme, jak vybrat postroj do auta s ohledem na velikost a hmotnost vašeho psa. Neméně důležitá je však i jeho nastavitelnost, která vašemu psovi během cest autem zajistí komfort a pohodu. V příliš malém postroji se pes nebude cítit pohodlně a v případě nárazu by mu působící síla mohla způsobit fyzické zranění. Naopak příliš velký postroj nemusí na psovi správně držet. Ideální postroj bude mít robustní konstrukci, širokou hrudní část a odolné popruhy, které pomohou náhle vzniklou sílu rozložit na větší plochu než na jeden bod postroje. Tím se také prodlouží životnost postroje. A pokud je postroj připevněn k bezpečnostnímu pásu vozidla, snižuje se tak riziko v případě autonehody.

 

Zvolte si postroj, který dlouho vydrží a naplní i další potřeby

Na dlouhých cestách autem lze dobrý a všestranný postroj použít také při přestávkách na venčení a při improvizovaných venkovních aktivitách. Pokud je postroj opatřen kroužkem pro připevnění vodítka, nebudete ho muset měnit za jiný nebo za obojek pokaždé, když psa vyndáte z auta. Je také dobré zvolit postroj s jasnými reflexními prvky, které zvýší bezpečnost vaši i vašeho psa na silnici nebo v její blízkosti za snížené viditelnosti.

Postroj Travel ECO je pevný, široce nastavitelný a nárazovými testy prověřený postroj, který představuje ideální rovnováhu mezi bezpečností a pohodlím, aby byl váš pes během cestování autem v bezpečí a spokojený. Postroj poskytuje skvělou ochranu a zároveň umožňuje psovi pohodlně sedět, stát nebo ležet. Snadno se navléká a snímá a díky nastavitelným bodům na krku, hrudi a v pase jej lze snadno přizpůsobit proporcím vašeho psa. Tato verze ECO je vyrobena z vysoce odolných recyklovaných materiálů s cílem oslovit majitele psů s udržitelným smýšlením. K vyšší ochraně přispívají kovové prvky z nerezové oceli, zatímco robustní poutko postroje udržuje psa na místě a chrání ho před náhlými pohyby a tahy. Postroj má také robustní rukojeť a kroužek na vodítko, takže je ideální pro přestávky na venčení a další venkovní aktivity. Postroj je kompatibilní se všemi bezpečnostními pásy a nevyžaduje samostatný spojovací prvek.

Vezměte svého nejlepšího přítele a vyrazte na cestu!

 

Tipy na výlety od společnosti Hurtta:

  • S výcvikem psa na jízdu v autě začněte již od štěněte. Každá společná cesta autem tak bude příjemnějším dobrodružstvím.
  • Od útlého věku svého psa přivykejte na používání bezpečnostního zádržného systému v autě. Pokud se v něm pes cítí dobře a velikost a střih jsou správné, bude cestování pro vašeho psa pohodlnější a pro všechny bezpečnější.
  • Vždy s sebou mějte vodu a dělejte pravidelné přestávky na venčení, zejména při dlouhých cestách. Pak budete připraveni vydat se na cestu!