SKCZ

Umí všichni psi plavat?

Umí všichni psi plavat?

Mnoho psů plavání miluje. Jiní se rádi brouzdají a hrají hry u vody, plavání je však úplně neoslovuje. A to je dobře, protože i tak si můžete užít spoustu zábavy bez ohledu na to, zda se svým psem plavete ve vodě, jezdíte na lodi nebo kánoi, nebo prostě jen hrajete hry na břehu nebo na pláži. Důležité je pamatovat na to, že i psi se chtějí účastnit zábavy, takže se ujistěte, že jste vy i váš chlupatý přítel vycvičeni a připraveni na všechny vodní radovánky, které vás čekají.

Plavání je pro psy vhodnou formou pohybu

Plavání je pro většinu psů skvělým cvičením, protože posiluje jejich svaly, aniž by zatěžovalo klouby. Pomáhá také štěňatům rovnoměrně rozvíjet svaly. U starších psů se jedná o skvělý způsob, jak udržet jejich svalovou kondici. Aktivním a sportovně založeným psům plavání nabízí stejné kondiční výhody, navíc se jedná o skvělou aktivitu s nízkou zátěží, která jim pomáhá se lépe zotavit po náročném tréninku. Nehledě na to, že mnoho psů plavání i samotný pobyt u vody prostě miluje. Zejména v létě, kdy jim brouzdání a plavání poskytuje velmi potřebnou úlevu od horka.

Někteří psi jsou lepší plavci než jiní

Mnoho lidí předpokládá, že psi jsou přirozeně dobrými plavci. U mnoha psů tomu opravdu tak je. Někteří se zdají být ve svém živlu hned při prvním vstupu do vody. Ale stejně jako my lidé jsou i psi individuality a některá plemena jsou pro plavání vhodnější než jiná. Pravdou je, že ne všichni psi umí plavat, alespoň ne bez výcviku. Přesně tak! Někteří psi také potřebují lekce plavání.

Psi, kteří nejsou nejlepšími plavci, se obvykle snaží udržet na hladině, což je může rychle unavit. A psi, kteří nejsou s plaváním vůbec obeznámeni, mohou být přetíženi, dokonce vyděšeni a rozrušeni, pokud se bez pomoci ponoří příliš hluboko. Je také pravda, že někteří psi, stejně jako někteří lidé, neradi plavou. Téměř každý pes se však může plavání naučit, pokud je správně veden a podporován.

 

Udělejte z plavání společnou aktivitu

Začít s plaváním doma je skvělý způsob, jak psa s vodou seznámit, protože se jedná o prostředí, které máte pod kontrolou. Na úrovni komfortu psa ve vodě a při plavání můžete pracovat ve sprše, ve vaně nebo ve venkovním brouzdališti, kde si může namočit tlapky, aniž by musel hned plavat a snažit se udržet na hladině. Stále oblíbenější jsou také veřejné bazény pro psy, jež představují zábavný způsob, jak vašeho psa s plaváním seznámit. Navíc zde bude v dobré společnosti dalších chlupatých přátel. Opět se však musíte ujistit, že je váš pes připraven, nebo počítat s tím, že ještě potřebuje výcvik. Stejně jako u každého nového koníčka nebo dovednosti nezapomeňte svého psa za jeho snahu chválit a odměňovat. Pomoci mohou i plovoucí hračky do vody. Když se pak dostanete ke skutečné vodní ploše, váš pes již bude mít určité zkušenosti a bude se cítit pohodlněji.

Někteří psi jsou rozenými mistry v plavání. Mnozí se většinou bez rozmýšlení vrhnou rovnou do vody. Pokud se však váš pes zdráhá do vody skočit, je to znamení, že potřebuje pomoc a klidnější seznámení s vodním živlem. První místo pro koupání svého psa vybírejte pečlivě. Vhodná může být například stinná a mělká písčitá pláž nebo jezero, kde můžete se psem nejprve dělat malé krůčky a brodit se ve vodě. A až se pes odhodlá, můžete pomalu zkoušet hlubší vody, přičemž se na každém kroku ujišťujte, zda je váš pes v pořádku.

Jízda se psy na lodi, paddleboardu a kánoi

Bezpečnost psů i lidí ve vodě začíná záchrannou vestou. Vhodná záchranná vesta pro psy se snadno navléká a nastavuje, aby dobře a pohodlně seděla. Pro psy, kteří jezdí na lodi nebo si užívají pobyt v kánoi či na paddleboardu, je vhodná lehká záchranná vesta, jež neomezuje jejich přirozený pohyb při plavání ani možnost sedět či ležet, ať už jsou ve vodě, nebo si hrají či odpočívají na břehu.

Záchranná vesta s testovaným vztlakem je chytrá a bezpečná volba pro psy, kteří rádi plavou, jezdí na lodi, provozují vodní sporty a další aktivity v blízkosti vody. Záchranná vesta poskytne majitelům psů klid i v případě, že je jejich pes dobrým plavcem. Hledejte také záchrannou vestu s držadlem na zádech, které vám pomůže při výuce plavání a zároveň vám v případě potřeby pomůže psa rychle dostat do vody nebo z vody, například při nastupování a vystupování do/z kánoe nebo člunu. Chtějte také záchrannou vestu, která rychle schne a snadno se přepravuje.

Hurtta doporučuje, aby si každý pes plavání vyzkoušel. A tady je důvod:

  • Existuje mnoho různých vodních aktivit, které si mohou psi a majitelé psů společně užít.
  • Plavání je skvělý způsob, jak se v horkých letních měsících ochladit.
  • Plavání umožňuje psům zůstat aktivní i tehdy, když vysoké teploty neumožňují běhání nebo jiné aktivity.
  • Většina psů plavání a hry u vody miluje. A vy je rádi uvidíte šťastné.

Užijte si toto léto vodu se svým psem!